Inwestycje w nieruchomości – od czego zacząć?
Inwestycje w nieruchomości są coraz chętniej wybieraną metodą pomnażania oszczędności. Duży wpływ na to ma nie tylko fakt, że zapewniają duże zyski, a także dużą dozę bezpieczeństwa – o wiele większą niż w przypadku chociażby inwestycji na giełdzie. Od czego zacząć i jak inwestować w nieruchomości, jeśli jeszcze nie mamy doświadczenia na tym polu?
Dzisiaj rynek wynajmu w Polsce kwitnie, a prognozy na kolejne lata są wciąż bardzo obiecujące. Szerokie możliwości sprawiły, że dzisiaj w polskie nieruchomości inwestują nie tylko rodacy, ale również inwestorzy zagraniczni. W naszym kraju nie brakuje bowiem zainteresowanych najemców, a co więcej w dużych miastach każdego roku pojawia się wiele atrakcyjnych, nowych obiektów.
Rodzaje inwestycji w nieruchomości
Inwestycje w nieruchomości nie kończą się na kupnie mieszkania na wynajem – tak naprawdę stwarzają o wiele więcej możliwości. Jeśli zdecydujemy się na taką metodę pomnażania oszczędności, musimy zastanowić się, jaki rodzaj inwestycji będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Oprócz typowych mieszkań na wynajem warto przyjrzeć się bliżej lokalom biurowym i usługowym, a jeśli nasz kapitał na to pozwala całym budynkom mieszkalnym, w tym również obiektom o charakterze turystycznym, a także apartamentom pod wynajem krótkoterminowy.
Określenie akceptowalnego ryzyka inwestycji w nieruchomości
W zależności od tego, na jaką nieruchomość zdecyduje się inwestor, będzie różny stopień ryzyka, które poniesie. Na przykład dwupokojowe mieszkanie w centrum Warszawy będzie bardzo pewną inwestycją, z której zakupem praktycznie nie wiąże się żadne zagrożenie strat finansowych. Tymczasem zakup dworku na Mazurach z jednej strony może okazać się strzałem w dziesiątkę, a z drugiej złą decyzją, skutkującą utratą części kapitału. Warto więc zawczasu określić, jak wysoki jest akceptowalny przez nas próg ryzyka – innymi słowy, jak dużą część środków możemy utracić, by nie odbiło się to mocno na naszej ogólnej sytuacji finansowej.
Wybór odpowiedniej nieruchomości na sprzedaż
Kiedy już określimy akceptowalny próg ryzyka i przeanalizujemy swoje możliwości finansowe, możemy w końcu zacząć poszukiwania odpowiedniej nieruchomości na sprzedaż. Osoby, które nie mają dużych wymagań co do wysokości zysku, ale którym zależy na pewności inwestycji mieszkaniowej, mogą postawić na zakup niewielkiego studia w dużym mieście i w atrakcyjnej lokalizacji – taki lokal z pewnością szybko znajdzie najemcę. Jeśli natomiast inwestor operuje wysokim budżetem, może pozwolić sobie na inwestycję o dużym potencjale, ale również niosącą ze sobą większe ryzyko – jak wspomniany wyżej zabytkowy obiekt, który można wykorzystać w działalności turystycznej.
W co warto inwestować – najem czy dzierżawa?
Kiedy już sfinalizujemy zakup wybranej inwestycji, należy podjąć decyzję, na jakich zasadach chcemy udostępniać ją klientowi. Jedną z kluczowych kwestii okazuje się wybór rodzaju umowy – czy będzie się ona opierać na warunkach najmu, czy też dzierżawy. Warto zaznaczyć, że w przypadku najmu klient może korzystać z nieruchomości jedynie na własne potrzeby. Dzierżawa natomiast zakłada możliwość czerpania z lokalu usługowego czy mieszkania korzyści finansowych. Trzecią możliwością jest dalsza odsprzedaż lokalu po wyższej cenie. W takiej sytuacji trzeba zwykle zaaranżować większy budżet na prace remontowe i wykończenie lokalu.
Interesują Cię inwestycje w nieruchomości? Zapraszamy do zapoznania się z naszą Ofertą mieszkań pod inwestycję.