Rynek pierwotny czy wtórny – gdzie szukać inwestycji mieszkaniowej?
Część nabywców zdecydowanie kierunkuje poszukiwania inwestycji mieszkaniowej na rynek pierwotny, a inni natomiast skupiają się na rynku wtórnym. Istnieje jeszcze grupa, która jest otwarta zarówno na propozycje z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Czym charakteryzują się nieruchomości na sprzedaż prosto od dewelopera, a czym te z drugiej ręki?
Od lat zainteresowanie rynkiem pierwotnym inwestycji mieszkaniowych i rynkiem wtórnym utrzymuje się na podobnym poziomie. Żeby określić najlepszy dla siebie kierunek poszukiwań, warto odpowiedzieć sobie zawczasu na kilka kluczowych pytań. Co jest dla nas decydującym czynnikiem skłaniającym do podjęcia ostatecznej decyzji? Lokalizacja, rozkład mieszkania, stan budynku, czy może niskie koszty eksploatacyjne?
Własna inwencja w aranżacji czy szybka przeprowadzka?
Jedna z podstawowych różnic pomiędzy inwestycją w mieszkanie na sprzedaż z rynku pierwotnego a rynku wtórnego wynika z czasu oczekiwania na możliwość wprowadzenia się. Niestety na własne mieszkanie lub dom prosto od dewelopera, zazwyczaj trzeba poczekać – nawet kilka lat. Nieruchomości z rynku wtórnego zwykle dostępne są od ręki – ewentualnie czas oczekiwania zakłada wygaśnięcie umowy najmu lub zapas, pozwalający na wyprowadzkę dotychczasowych lokatorów.
Atuty nowych inwestycji mieszkaniowych
Zwolennicy nowych inwestycji mieszkaniowych mają swoje powody, dla których koncentrują poszukiwania jedynie na propozycjach mieszkaniowych prosto od dewelopera. Po pierwsze, nieruchomości z rynku pierwotnego charakteryzują się świeżą nowoczesnością, a tym samym często wyższym standardem. To co przekonuje do nich nabywców to nowe, ładne budynki, a także czyste osiedle zaprojektowane zgodnie ze współczesnymi trendami architektonicznymi. W ankietach nabywcy podkreślają również, że oprócz wykończenia nowe inwestycje mieszkaniowe nie będą w najbliższym czasie wymagać żmudnych i kosztownych remontów. W ich przypadku nie trzeba martwić się o brak windy, bark miejsca parkingowego (można je zakupić wraz z lokalem), czy wykończenie, które nie jest spójne z gustem nowych mieszkańców. Warto również wspomnieć, że nieruchomości z nowych inwestycji budowlanych mają zwykle niskie koszty eksploatacyjne i nie wymagają płacenia prowizji agentowi nieruchomości. Nieruchomości z rynku pierwotnego ponadto idealnie sprawdzają się jako metoda inwestowania pieniędzy – po odpowiednim urządzeniu istnieje możliwość odsprzedaży z dużym zyskiem.
Atuty nieruchomości z rynku wtórnego
Podobnie, jak nieruchomości z rynku pierwotnego, tak i nieruchomości z rynku wtórnego nie muszą długo czekać na swoich kupców – zwłaszcza w największych miastach w Polsce. Co skłania nabywców do poszukiwań nieruchomości na własne potrzeby lub mieszkaniowej inwestycji w starym budownictwie? Przede wszystkim możliwość sfinalizowania transakcji w krótkim czasie i szanse na szybkie zamieszkanie pod nowym adresem. Rynek wtórny daje ponadto perspektywy na znaczne negocjacje cen i znalezienie lokalu, który nie będzie wymagał wykończenia, ani nawet wyposażenia.
Zarówno rynek pierwotny, jak i rynek wtórny mają swoje zalety. Jeśli interesują Cię nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, zapoznaj się z naszymi propozycjami.