Sprzedajesz mieszkanie? Wystrzegaj się tych błędów!
Chociaż popyt na mieszkania nie maleje, niektórzy właściciele mają trudności ze sprzedażą swoich nieruchomości. Okazuje się, że winowajcą nie zawsze jest nieciekawa lokalizacja czy niski standard wykończenia. Czasem potencjalnych nabywców odstrasza kilka błędów, popełnianych na etapie prezentacji mieszkania. Jakich wpadek wystrzegać się jak ognia?
1. Chaotyczne i nieprzekonujące ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż
Ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż ma ogromne znaczenie – w dużej mierze to właśnie jego treść decyduje o tym, czy potencjalny nabywca zadzwoni pod wskazany pod nim numer, czy tego nie zrobi. Dlatego warto zadbać o to, żeby informacje o mieszkaniu zostały przedstawione w sposób uporządkowany i zrozumiały. Lepiej też unikać sztucznego wychwalania, które może zasugerować, że właściciel ma problem ze znalezieniem chętnych kupców.
2. Ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż, w którym brakuje zdjęć
Większość ludzi jest wzrokowcami, dlatego wizualna prezentacja produktu to zazwyczaj nieodzowny element udanej sprzedaży. Zgodnie z dobrą praktyką do ogłoszenia należy dodać cały zestaw zdjęć, które przedstawią każde pomieszczenie z różnych perspektyw. Ponadto zaleca się, by zdjęcia podpisać.
Warto przy tym wspomnieć, że zdjęcia uzupełniające ogłoszenie o nieruchomości na sprzedaż nie mogą być byle jakie. Im lepsza jakość fotografii i im bardziej estetyczne ujęcia, tym i większe szanse na zwrócenie uwagi potencjalnych nabywców.
3. Zawyżona cena nieruchomości na sprzedaż
Nikt nie lubi przepłacać. Co więcej, osoby poszukujące nieruchomości na sprzedaż zwykle doskonale orientują się w aktualnych cenach rynkowych. Wygórowane oczekiwania finansowe potrafią odstraszyć tak bardzo, że klienci nawet nie chcą umawiać się na obejrzenie mieszkania i nawet nie próbują negocjować.
4. Wyposażenie, pamiętające ubiegłe stulecie
O ile nie są to antyki, stare i zniszczone elementy wyposażenia zdecydowanie zniechęcają do zakupu. Znacznie lepiej pokazać pustą nieruchomość na sprzedaż niż mieszkanie zapełnione przedmiotami, które przyszły właściciel najprawdopodobniej i tak wyrzuci na śmietnik. Niedziałające i zakurzone sprzęty zwykle bardzo negatywnie wpływają na ogólny odbiór inwestycji mieszkaniowych.
5. Nieprzyjemny zapach, bałagan i rzeczy osobiste na widoku
Chociaż popyt na nieruchomości na sprzedaż jest bardzo duży, zwłaszcza w dużych miastach jak Warszawa, klienci mają swoje wymagania. Właściciele inwestycji mieszkaniowych powinni odpowiednio przygotować wnętrza na zwiedzanie ich przez potencjalnych nabywców. Jeśli ktoś zamieszkuje nieruchomość, osobiste rzeczy warto pochować w szafkach, tak by były niewidoczne. W ten sposób zwiedzającym łatwiej będzie wyobrazić sobie, jak będzie ona wyglądać, kiedy sami zechcą ją urządzić. Ponadto koniecznie trzeba zadbać o to, by w pomieszczeniach nie panował nieprzyjemny zapach i bałagan.
6. Brak elastyczności i brak otwartości na negocjacje
Niestety sprzedaż inwestycji mieszkaniowej wymaga nieco zachodu – jeśli chcemy szybko znaleźć dobrego nabywcę, trzeba zarezerwować sobie odpowiednią ilość czasu na prezentację nieruchomości. I raczej nie wystarczą 2 godziny w tygodniu – wybrany, wąski termin może bowiem nie pasować części wstępnie zainteresowanych osób. Warto ponadto wspomnieć, że sprzedaży nieruchomości sprzyja otwartość na negocjacje. Nie trzeba wcale mocno obniżać ceny – czasem wystarczy opuścić symboliczne kilka tysięcy, by ostatecznie przekonać klienta do kupna nieruchomości.
Na udaną finalizację sprzedaży inwestycji mieszkaniowych zwykle składa się szereg aspektów. Chociaż klienci przede wszystkim zwracają uwagę na takie czynniki jak lokalizacja, standard, rozkład i metraż, dzięki drobnym zabiegom można ich ostatecznie przekonać do zakupu. Można ich również zniechęcić, popełniając wymienione wyżej błędy. Warto się ich wystrzegać, jeśli chcemy szybko znaleźć nabywcę.
Interesują Cię inwestycje w nieruchomości, które zapewnią Ci wysoką stopę zwrotu? Zapoznaj się z naszymi propozycjami tutaj.