4 pomysły na inwestycje w nieruchomości
Wiele osób zastanawia się, gdzie inwestować pieniądze. Tymczasem znalezienie inwestycji, która przyniesie zadowalające zyski, zapewniając bezpieczną jesień życia, wcale nie jest trudne. Sam rynek nieruchomości otwiera przed inwestorami co najmniej kilka dróg opłacalnego pomnażania oszczędności. W co warto inwestować? Jakie możliwości dają inwestycje w nieruchomości?
Inwestycja w mieszkanie – wynajem długoterminowy
Odsetek klientów, kupujących nowe inwestycje mieszkaniowe pod wynajem, rośnie w Polsce z roku na rok. Aby zainwestowane pieniądze szybko zaczęły się zwracać, warto mieć ułożony plan na biznes już zawczasu. Ważna okazuje się również znajomość rynku wynajmu w mieście, w którym znajduje się inwestycja mieszkaniowa. Na tle całej Polski najliczniejszą grupę zainteresowanych wynajmem już od lat stanowią studenci i młode rodziny. Z tego względu rentowność wynajmu najlepiej przedstawia się w dużych miastach, w tym również w ośrodkach wyższych uczelni, jak Warszawa, Wrocław czy Gdańsk. Z drugiej strony nieruchomości na sprzedaż w mniejszych miejscowościach jak Zamość czy Radom wymagają zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych, a przy tym nietrudno znaleźć na nie najemców.
Bez względu na wielkość miasta popularny długoterminowy wynajem mieszkania to niejedyny obszar, gdzie warto inwestować. Jakie inne plany na biznes mają osoby zaangażowane w inwestycje w nieruchomości?
Inwestycje w mieszkanie – wynajem krótkoterminowy
W metropoliach, a także w mniejszych miastach i miejscowościach, cieszących się zainteresowaniem turystów, bezpieczną i często bardzo korzystną metodą inwestycji okazuje się wynajem krótkoterminowy. Warto wspomnieć, że prywatne propozycje wynajmu lokali na kilka dni okazują się coraz bardziej konkurencyjne dla ofert hoteli. Trzeba jednak pamiętać, że taki rodzaj inwestycji w mieszkanie wymaga większego zaangażowania ze strony samego inwestora niż ma to miejsce w przypadku wynajmu długoterminowego.
Istnieje również możliwość podnajmu, czyli wynajmowania mieszkania, którego inwestor nie posiada na własność, a jedynie sam jest jego najemcą. Taki model inwestycji sprawdza się jednak najlepiej, kiedy ma on do dyspozycji nie jeden, ale kilka lokali mieszkalnych.
Wynajem lokalu usługowego
Coraz popularniejszą kontrpropozycją dla inwestycji w mieszkanie jest zakup, a następnie wynajem lokalu usługowego. Lokale komercyjne okazują się atrakcyjnym kierunkiem nie tylko dla przedsiębiorców, planujących prowadzić w nich własne firmy, ale także dla osób, które chcą zarabiać na wynajmie. Taka metoda pomnażania oszczędności jest bezpieczna i zarazem bardzo korzystna. Podczas gdy rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 2,73%, a średnie oprocentowanie lokat bankowych – 3%, wynajem lokalu usługowego w skali roku może zapewnić nawet 10% stopy zwrotu z inwestycji.
Odsprzedaż mieszkania z zyskiem
Osoby zarabiające na inwestycjach mieszkaniowych często decydują się na zakup lokalu do remontu lub w stanie deweloperskim, by po niedługim czasie sprzedać go ze znaczącym zyskiem. Znajdując odpowiednią nieruchomość, wystarczy wygospodarować dodatkowy budżet na remont i nowoczesne wykończenie, żeby w ciągu zaledwie kilku miesięcy pomnożyć oszczędności o dodatkowe kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podobnie jednak jak w przypadku nieruchomości na wynajem, warto znaleźć mieszkanie położone w dobrej lokalizacji i w ładnym budynku – jego stan techniczny będzie mieć nie mniejsze znaczenie niż standard samego lokalu.
Zastanawiasz się, w co warto inwestować? Zainteresuj się możliwościami, jakie daje rynek nieruchomości. Propozycje atrakcyjnych lokali znajdziesz m.in. na naszej stronie.