Nieruchomości na sprzedaż – formalności i niezbędne dokumenty
Sprzedaż nieruchomości wiąże się z obowiązkiem dopełnienia formalności zarówno ze strony właściciela lokalu, jak i jego nabywcy. Przede wszystkim wymagane jest sporządzenie umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego. O jakich dokumentach należy pamiętać?
Dokumenty, które będą konieczne do finalizacji sprzedaży nieruchomości, zależą od charakteru transakcji – czy będzie to standardowa umowa sprzedaży, czy też darowizna bądź zamiana nieruchomości. Ważną rolę całego procesu odgrywa księga wieczysta – warto przygotować jej numer, tak by przyszły nabywca mógł sprawdzić status nieruchomości w systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Czasem jednak zdarza się, że nieruchomość na sprzedaż nie ma założonej księgi wieczystej. W takiej sytuacji notariusz musi zawrzeć w akcie notarialnym wniosek o jej założenie i ujawnienie praw nabywcy.
Właściciel nieruchomości na sprzedaż musi ponadto udowodnić, że ma prawa do danego mieszkania czy też domu. W przypadku nieruchomości, która została nabyta przez właściciela na rynku wtórnym, takim dowodem będzie akt notarialny umowy sprzedaży, a gdy właściciel zakupił ją od dewelopera – akt notarialny z ustanowieniem odrębnej własności lokalu. Odpowiednio w sytuacji, kiedy lokal został przekazany w formie darowizny, kluczowym dokumentem będzie oczywiście umowa darowizny. Udowodnienie prawa do nieruchomości przekazanej w ramach spadku wiąże się z przedstawieniem prawomocnego postanowienia sądu lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Kluczowym dokumentem będzie ponadto zaświadczenie o uiszczeniu podatku od spadku lub zwolnienie z opłat wydane przez Urząd Skarbowy.
Kredyty na hipotece?
Nieruchomości na sprzedaż, na których zakup właściciele zaciągnęli kredyty hipoteczne, wymagają wykazania spłacenia zobowiązania. Odpowiednie miejsce do naniesienia tego typu informacji znajduje się w IV dziale księgi wieczystej w sekcji hipoteki. W tym celu potrzebne będzie zaświadczenie o spłacie kredytu. A co w sytuacji, kiedy właścicielowi nieruchomości na sprzedaż zostało do uiszczenia część rat? Bank powinien wystawić zaświadczenie ze wskazaniem kwoty, która pozostała do uregulowania, informacją z numerem rachunku, na który ma zostać przelana należność, a także zgodę na wykreślenie z hipoteki po spłacie zobowiązania.
Nieruchomości na sprzedaż – dokumenty od spółdzielni i urzędu
Właściciel nieruchomości na sprzedaż musi pamiętać o tym, by zgłosić się do spółdzielni w celu uzyskania zaświadczenia, że jest jej członkiem i przysługuje mu prawo do mieszkania. Potrzebne będzie mu ponadto potwierdzenie, że nie zalega z żadnymi opłatami.
Do momentu sporządzenia aktu notarialnego właściciel nieruchomości na sprzedaż powinien ponadto uzyskać zaświadczenie, potwierdzające, że w przekazywanym lokalu nie ma zameldowanych osób. Kolejny ważny dokument to zaświadczenie o braku zaległości w opłatach z tytułu podatku od nieruchomości i opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.
Zastanawiasz się, gdzie inwestować pieniądze? Poszukujesz bezpiecznej inwestycji mieszkaniowej w Warszawie? Zapoznaj się z propozycjami nieruchomości na sprzedaż FedeZu Group.