Jak obliczyć roczną stopę zwrotu z inwestycji?

Inwestowanie w nieruchomości to działanie, które może przynieść duży zysk, jednak wymaga ono czasu. No właśnie, jak dużo czasu musi upłynąć, nim twoja inwestycja się zwróci i zacznie przynosić zysk?

Inwestowanie pieniędzy a czas

Załóżmy, że wyszukiwałeś w Internecie inwestycje mieszkaniowe warszawa i natknąłeś się na bardzo ciekawą propozycję. Duże mieszkanie w dobrej okolicy, dobrze skomunikowane i w dobrym stanie. Czy potrafisz szybko obliczyć, ile będziesz mógł na nim zarobić w skali roku? Na szczęście istnieje proste równanie, które da Ci wgląd w to, ile będzie wynosić roczna stopa zwrotu z inwestycji. Równanie wygląda to w ten sposób:

(Miesięczny zysk z najmu – opłaty) x 12 / na koszt zakupu inwestycji

 

Jak widać, na równanie to składają się 4 zmienne. Pierwszą z nich jest Miesięczny zysk z najmu, biorąc pod uwagę, że planujesz zakup inwestycji pod wynajem. Wartość ta oznacza po prostu, ile najemca będzie musiał Ci płacić każdego miesiąca za wynajmowanie od Ciebie mieszkania. Na tym etapie bardzo ważne jest, by nie „przestrzelić” wartości najmu, a podać realistyczną wysokość najmu dla mieszkań tej klasy i o tych samych standardach.

https://mobilnezarabianie.pl/inwestycje-online/

Drugą zmienną w równaniu są opłaty, które oznaczają po prostu wszystkie finansowe zobowiązania związane z mieszkaniem, czyli media czynsz itd.

 

Trzecią zmienną jest liczba 12, która oznacza po prostu liczbę miesięcy w roku, dzięki czemu będziesz mógł obliczyć roczną, a nie miesięczną stopę zwrotu.

 

Czwartą i ostatnią zmienną jest po prostu kwota, za jaką zakupiłeś daną inwestycję lub maksymalna kwota, jaką planujesz za nią zapłacić.

 

Inwestycja w mieszkanie: przykład

Znacznie łatwiej tego typu równania omawiać na przykładach. Załóżmy więc, że szukamy rocznej stopy zwrotu z inwestycji, która kosztuje 300 000 zł, w której miesięczne opłaty wynoszą 600 zł i którą planujesz wynająć za 2100 miesięcznie. Podstawy zatem dane do naszego równania:

 

(2100 – 600) x 12 / 300 000

Czyli:

1500 x 12 / 300 000 = 6%

 

Po rozwiązaniu równania zobaczymy, że roczna stopa zwrotu z tej inwestycji, wyniesie równo 6%.

Wykorzystanie tego równania to oczywiście jedynie symulacja, która pozwala Ci na rozeznanie się w sytuacji i która może pomóc ci ocenić wstępnie opłacalność inwestycji. W rzeczywistości istnieje oczywiście dużo innych zmiennych – takich jak inflacja, koszty remontowe i miesiące bez najmu, które mogą mieć wpływ na rzeczywistą stopę zwrotu z inwestycji.